Telefon

+420 731 552 599

E-mail

coaching@michaela-sotolova.com

Otevírací doba

Mon - Fri: 7AM - 7PM

Co je typologie DiSC®

DiSC® typologie je metoda, která měří čtyři kvadranty osobnosti, které vytvořil William Marston. Každý člověk má jedinečnou kombinaci čtyř osobnostních vlastností (dominance, vliv, stabilita a svědomitost). DiSC® měří povrchové rysy člověka, ne jeho osobnostní charakteristiku.

DiSC® je jedním z nejužitečnějších nástrojů, které mohu poskytnout svým klientům i organizacím a to jak v oblasti koučování, tak i při práci s manažerskými týmy. Bez ohledu na to, o jaký druh podnikání či společnosti jde, jsou to lidé, kteří společnost podporují a udržují a jsou jeho nejcennějším zdrojem. Díky pochopení předvídatelnosti komunikace a lidského chování je možné odkrýt skutečný potenciál a schopnost lidí. Chování jednotlivých lidí lze změnit a přizpůsobit, jejich charakter však ne.

 

“Realize what you really want. It stops you from chasing butterflies and puts you to work digging gold.”

— William Moulton Marston

 

DiSC® může být použit ve společnosti i v individuálních případech v následujících oblastech:

  • Řešení konfliktů a jejich prevence
  • Zvládání stresu
  • Kariérového poradenství
  • Rozvoj manažerských kompetencí
  • Rozvoj obchodních dovedností
  • Rozvoj týmu a vzájemné spolupráce
  • Rozvoj vztahů v soukromí i na pracovišti
  • Rozvoj komunikačních dovedností

 

Základní principy

Typologie DiSC® rozpoznává čtyři základní profily lidí na základě lidského chování formou online testu a následné DiSC® profilové zprávy, která může dát skutečně trojrozměrný pohled na člověka. Patří mezi ně individuální myšlení, charakter člověka a aplikace na účinnost komunikace s ostatními profily lidí. Dále se naučíte jak se tyto hodnoty ovlivňují v lidském chování a rozhodování.

 

Jak rozumět povahovým profilům

D – Dominance

Tento osobnostní profil představuje soutěživost, cílevědomost, touha po moci a kontrole. Lidi s převahou tohoto profilu jsou rozhodní, berou na sebe riziko, dokáží se rychle rozhodnout a řešit problémy, převážně jsou velmi schopní v řízení ostatních a svého okolí.

I – Ovlivňování (Influence)

Tento osobnostní profil je zaměřený na komunikaci, lidé s tímto profilem mají velkou energii, elán a charisma. Obvykle jsou velmi humorní a společenští, nadšení, optimističtí, přesvědčiví, impulzivní a emocionální.

S – Stabilita (Steadiness)

Tento osobnostní profil charakterizuje trpělivost, ohleduplnost a stabilita osobnostních rysů. Lidé s tímto profilem jsou dobří posluchači, jsou vstřícní, podporují ostatní, vyjadřují stálost. Naopak nemají rádi změny a konflikty.

C – Svědomitost (Conscientiousness)

Lidé s tímto osobnostním profilem představují přesnost, preciznost, opatrnost. Jsou systematičtí a analyticky zaměření.

 

Přínos a využití

Profil typologie DiSC® může být jedním z tajemství úspěchu řešení náročných situací. Když jsou lidé motivováni, dobře vedeni, pracují v dobře fungujícím týmu a jejich osobností profil je dobře přizpůsoben jejich pozici, vytváří soulad ve společnosti prostřednictvím lepší komunikace, větší efektivity, produktivity a motivace. Typologie může být prvním krokem k udržení Vašich špičkových zaměstnanců a posilování interní komunikace.

Trpí Vaše společnost fluktuací zaměstnanců? Pokaždé, když ztratíte zaměstnance, je to velmi nákladné, zejména při započtení nákladů za nábor, zaškolení nového zaměstnance a za ztrátu produktivity. S typologií DiSC® se můžete při náboru zaměstnanců soustředit na profil kandidáta, který by byl na danou pozici nejproduktivnější, efektivní a motivovaný. Pomůže Vám pochopit lidské chování a ujistit se, že si najmete pracovníky s dobrými komunikačními schopnostmi, schopnostmi rozhodování a který je v souladu i s celým pracovním týmem.